Meble do małej kuchni

Na pytanie jaka powinna być idealna kuchnia, większość osób odpowiedziałoby pewnie, że wygodna, funkcjonalna, praktyczna, ale i przytulna. I taką też chcą mieć także właściciele małych pomieszczeń kuchennych, głównie mieszkańcy bloków. Czy jest to jednak możliwe, by niewielką kuchnię urządzić tak, by w pełni zaspokajała potrzeby domowników? Oczywiście, że tak, trzeba jedynie przestrzegać kilku reguł i unikać podstawowych błędów przy aranżacji tego typu pomieszczeń.

Przede wszystkim mała kuchnia nie lubi ciemnych barw, zdecydowanie polecane są natomiast jasne odcienie. Dotyczy to zarówno mebli, jak i podłóg i ścian. Warto zatem wybrać fronty meblowe w kolorze wanilii, odcieniach beżu lub po prostu białe. Mocno błyszczące fronty lub wstawki z mlecznego szkła pozwolą optycznie zwiększyć pomieszczenie. Aby trochę ożywić jednolitą, jasną kolorystykę, można zastosować ciekawe akcesoria meblowe, np. gałki czy uchwyty.

Szafki i szafy kuchenne nie powinny zabudowywać ściany od podłogi aż po sufit. To przytłoczy małe pomieszczenie. W ogóle w niewielkiej kuchni konieczne jest zrezygnowanie z dużej ilości szafek, natomiast te, które są, muszą być maksymalnie wykorzystane. Pomogą w tym np. kosze cargo. Ponadto szafki mogą otwierać się do góry, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń na skrzydła drzwiczek. Lepszym rozwiązaniem są zdecydowanie półki, co nada pomieszczeniu nieco lekkości. Ten sam efekt uzyskamy rezygnując z mebli na cokołach na rzecz tych na kółkach lub kilkucentymetrowych nóżkach.

Dużym problemem może być uzyskanie przestrzeni roboczej. Pewnym rozwiązaniem mogą być blaty wysuwane, które po zakończeniu przyrządzania posiłku można ukryć. Natomiast przestrzeń miedzy blatami stacjonarnymi a szafkami wiszącymi musi być maksymalnie wykorzystana, np. poprzez zamontowanie relingów i półek z uchwytami na podręczne akcesoria kuchenne. Wysuwany może być też stół, może być on także składany lub przytwierdzony do ściany i rozkładany. W połączeniu z krzesłami składanymi lub wkładanymi jedno w drugie stwarza to szansę na stworzenie małego aneksu jadalnego w zależności od swych potrzeb.

Aby zyskać jeszcze trochę przestrzeni, można wybrać kompaktowy sprzęt AGD. Nowoczesne urządzenia typu 2 w 1, jak np. połączenie piekarnika z kuchenką mikrofalową, a także niewielkie zmywarki i lodówki są przeznaczone głównie właśnie do niewielkich kuchni w blokach czy akademikach.